Kære NWK’er
Du er hermed inviteret til NWK Klubmesterskab 2025 i windsurfing - og fælles-event for alle NWK'ere
I år ligger mesterskabet sent på sæsonen, og vi har derfor sørget for, at vi kan få varmen efter en forhåbentlig fantastisk omgang kapsejlads. Vi har nemlig booket Sauna og Sønners mobilesauna til komme og lave saunaevent med gus.
Deltagelse i kapsejladsen er gratis, og alle kan være med. Efterfølgende er der sauna-gus og fællesspisning, som også er gratis. Drikkevarer kan købes som sædvanligt.
Der er lagt op til en hyggelig dag i klubben, hvor man kan deltage i mesterskabet uanset niveau, være med til Saunagus eller heppe på sidelinjen, hvis man ikke ønsker at konkurrere.
Program (foreløbigt)
12:00: Skippermøde og indskrivning
13:00: Sejlads nr. 1 (3x12 min)
14:00: Pause med kage
14:45: Sejlads nr. 2 (3x12 min)
15:45: Nedrigning
16:15: Præmieoverrækkelse
16:30: Sauna event 1,5 time (3x gus)
18:30: Spisning
Hvis vejret er helt umuligt, forbeholder vi os retten til at flytte sejladserne til om søndagen.
Konkurrencen
Der konkurreres i A-række/open for herrer og for damer. Som noget nyt kårer vi en herreklubmester og en dameklubmester.
Derudover hædrer vi den bedste blandt deltagerne fra skoleholdene, på tværs af kønnene
Vi sejler alle sammen på samme tid og samme bane.
I forbindelse med mesterskabet er det gratis for klubbens medlemmer at låne klubbens skoleudstyr.
Der sejles på tid (12 minutter per sejlads), hvor der tælles omgange.
Banen er typisk en 8-tals bane (der udlægges 2 bøjer).
Hjælpere på dagen
Har lyst til at bage kage, stå for aftensmad eller tælle omgange, så vil meget gerne høre fra dig :) Skriv til soren@nwk.dk
Vi ses til en forrygende dag på vandet :)